Dom bezpieczny dla pupila – część pierwsza

Dom z pupilem
Dom bezpieczny dla pupila
12.09.2018

Każdy z nas dokłada starań, aby jego dom był piękny i bezpieczny. Ale czy w naszych staraniach pamiętamy także o zagrożeniach, jakie mogą czyhać na zwierzęta w zakamarkach naszego domu czy mieszkania? W dwóch częściach naszego artykułu postaramy się przybliżyć kilka zagadnień, które pozwolą nam tak zabezpieczyć dom, aby żyjące w nim zwierzęta mogły czuć się komfortowo i każdego dnia odwdzięczać się nam swoją niezwykłą i szczerą miłością.
Jak przygotować dom aby był bezpieczny? – w zasadzie tak jakbyśmy przygotowywali go dla dziecka.

 

 

 

Usunięcie niebezpiecznych roślin

Piękny i pachnący dom to marzenie każdego z nas. Nic tak nie dodaje uroku jak bujnie rosnące rośliny, zarówno w donicach jak i w ogrodzie. Niemniej jednak musimy pamiętać, że czasem pięknie prezentująca się roślina, może być bardzo niebezpieczna dla naszego pupila. Kot czy pies często gryzą liście traw i kwiatów w celu uzupełnienia witamin oraz poprawy procesu trawienia. Dlatego kontakt z rośliną posiadającą trujące soki, może okazać się dla niego bardzo niebezpieczny. Roślin, których obecność może stanowić zagrożenie dla naszych pupili jest bardzo wiele, do najpopularniejszych należą m.in.: aloes, fikus, konwalia, bluszcz, jemioła.

 

 

 

 

Bezpieczne okna

Ciekawe świata koty często przesiadują na naszych parapetach obserwując to, co dzieje się za oknami. Niestety ich natura i instynkt łowiecki mogą przyczynić się do chęci upolowania przelatującego za oknem ptaka, co może skutkować upadkiem kota z wysokości. Taki upadek może mieć przerażające konsekwencje zdrowotne (ogrom wewnętrznych obrażeń), a w najgorszym wypadku – może zakończyć się śmiercią naszego pupila. Aby zapobiec takim sytuacjom należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce i zabezpieczeniu okien. Najpopularniejszym rozwiązaniem są siatki montowane do ramy skrzydeł okiennych lub do elewacji. Warto wiedzieć, że w drugim przypadku kot zyskuje swego rodzaju wybieg na parapecie. UWAGA: śmiertelnie niebezpieczne są dla kotów szczególnie okna uchylne. Zwierzę, które trafi w szczelinę i będzie nerwowo próbowało się wydostać, narazi się na przemieszczanie w dół. W ciągu kilku kolejnych minut uwięzionemu kotu grozi śmierć w wyniku uduszenia lub obrażeń wewnętrznych. Pamiętajmy zatem, aby zamykać okna zwłaszcza na noc i podczas naszej nieobecności.

 

 

 

 

Zabezpieczenie balkonu

Zabezpieczając okna, nie możemy pominąć także naszego balkonu, który z punktu widokowego może stać się śmiertelnie niebezpiecznym miejscem zabawy dla naszego pupila. Należy dopilnować aby szczebelki i poręcze sięgały do samej posadzki i były na tyle gęsto ułożone, aby zapobiec wypadnięciu pupila.

 

 

 

 

Sprzątanie przyjaznymi detergentami

Często podczas sprzątania zapominamy o tym, że stosując różne środki czystości nie tylko usuwamy zabrudzenia, ale także pozostawiamy na czyszczonych powierzchniach śladowe ilości detergentów. Więc mimo iż dom jest czysty i pachnący, nie oznacza to że jest w pełni pozbawiony zagrożenia. Szczególnie dotyczy to naszych zwierząt, które w największym stopniu stykają się z czyszczonymi powierzchniami – przede wszystkim podłogą. Dlatego tez ważne jest abyśmy stosowali środki przyjazne dla zwierząt, co potwierdzone jest odpowiednimi certyfikatami – np. certyfikatem Ecolabel. Takimi środkami są preparaty czyszczące marki beFrendi. beFrendi to preparaty czyszczące opracowane z myślą o bezpieczeństwie naszych najbliższych – rodziny, dzieci, a także zwierząt. Zastosowane w produktach składniki wpisują się w konwencję surowców przyjaznych dla dorosłych, dzieci i zwierząt, więc z pewnością nie może ich zabraknąć w domu, w którym mieszkają zwierzęta.