Mleczko uniwersalne. Silny, a jednocześnie delikatny pogromca zanieczyszczeń

Kuchnia
Mleczko uniwersalne Silny, a jednocześnie delikatny pogromca zanieczyszczeń
22.12.2021

Zabrudzenia w naszych domach, szczególnie te w kuchni lub łazience, bywają bardzo różne. Do niektórych wystarczy ściereczka zwilżona wodą, inne z kolei nie chcą się usunąć nawet podczas szorowania. Prawdopodobnie większość z nas stanęła przed pytaniem, jakiego preparatu użyć aby łatwiej i dokładniej usunąć zabrudzenie, a jednocześnie nie uszkodzić czyszczonej powierzchni.

Z jakimi zabrudzeniami poradzi sobie mleczko do czyszczenia?

 

Aby świadomie i mądrze wybierać środki myjące, warto zastanowić się czym właściwie jest zanieczyszczenie, które chcemy usunąć.  Zabrudzenia najogólniej możemy podzielić na lekkie i ciężkie.  Lekkie to  np. kurz, rozlane napoje, rozsypane okruszki, ślady po palcach. Tego rodzaju zanieczyszczeń z łatwością pozbędziemy się przy wykorzystaniu środków myjących, kategoryzowanych jako„ light duty”. Określenie to oznacza preparaty chemii gospodarczej ogólnego przeznaczenia, o łagodnym działaniu myjącym. Ich główną rolą jest zwilżenie powierzchni oraz zemulgowanie brudu. Dzięki temu czyszczenie powierzchni staje się o wiele łatwiejsze. Tego typu preparaty to np. płyny uniwersalne lub płyny do mycia naczyń. Niestety nie wszystkie zabrudzenia da się łatwo usunąć. Szczególnie zabrudzenia związane z kurzem zestalonym w zaschniętym tłuszczu, białkiem, które uległo denaturacji, przypalonymi składnikami spożywczymi, czy często pojawiającymi się w łazienkach osadami ze środków myjących i składników zawartych w wodzie, są trudne do wyczyszczenia i „lekkie” produkty bywają nieskuteczne. W tym przypadku warto sięgnąć po tzw. preparaty „heavy duty”, czyli preparaty opracowane specjalnie z myślą o walce z silnymi zabrudzeniami. Najpopularniejsze produkty tej kategorii to pasty, proszki i mleczka do czyszczenia. Każdy z nich ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym produktem jest mleczko.

 

Czym właściwie jest mleczko do czyszczenia??

 

Mleczko do czyszczenia stanowi specjalnie opracowaną formułę, której zadaniem jest ułatwienie usuwania trudnych zanieczyszczeń. Jedną z podstawowych zalet mleczka, jest zawartość środka ściernego, dzięki któremu zabrudzenie jest w mechaniczny sposób rozdrabniane. Co istotne, ścierniwo musi być dobrze dobrane, aby nie szkodzić czyszczonym powierzchniom. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż materiały takie jak płyty ceramiczne, blaty mebli, kuchenki czy piekarniki, są wrażliwe i łatwo ulegają zarysowaniom. Mleczko do mycia to jednak nie tylko ścierniwo, ale także związki powierzchniowo czynne, których zadaniem jest zwilżenie powierzchni zanieczyszczeń oraz zemulgowanie i zdyspergowanie brudu. Dzięki temu, oderwane cząsteczki nieczystości nie mogą powtórnie w łatwy sposób osadzić się na czyszczonej powierzchni. Ponadto pozostałe składniki znajdujące się w recepturach, takie jak sekwestranty, rozpuszczalniki, solubiizatory, czy nawet woda, doprane w odpowiednich proporcjach, przyczyniają się do lepszej penetracji preparatu w głąb warstwy brudu, dzięki czemu jest on niszczony „od środka” i łatwej odrywa się od powierzchni. Wszystko to sprawia, że usuwanie zanieczyszczeń staje się o wiele łatwiejsze i szybsze.

Mleczko do mycia powierzchni ma dodatkowe zalety, wyróżniające je na tle produktów takich jak pasta, czy też proszek do czyszczenia. Po pierwsze jest o wiele łatwiejsze w aplikacji, dzięki dobrze dobranej lepkości (czyt. konsystencji), która pozwala na łatwy wypływ z butelki i aplikację dokładnie tam, gdzie potrzebujemy. Ponadto w przeciwieństwie do past, nie ulega wysychaniu, dzięki czemu jego żywotność jest zwykle o wiele dłuższa.

 

„Heavy duty”, a ekologia

 

Mleczko do mycia powierzchni wydaje się być idealnym środkiem do usuwania trudnych zabrudzeń. Jednak słysząc określenie „heavy duty” i analizując właściwości produktu, możemy odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z dość silnym i raczej mało przyjaznym dla nas jak i dla środowiska preparatem. A jak jest rzeczywiście??

Większość produktów, które spotkamy na rynku zapewne z ekologią będzie miała niewiele wspólnego. Nie ulega jednak wątpliwości, iż można połączyć skuteczne sprzątanie z troską o środowisko. Idealnym przykładem takiego rozwiązania może być mleczko do czyszczenia powierzchni marki beFrendi. Jest to produkt wyróżniony certyfikatem Ecolabel, który jest prawdziwą gwarancją przyjazności zarówno dla środowiska jak i dla człowieka. Składniki produktu zostały dobrane z najwyższą starannością i doskonale wpisują się w konwencję składników przyjaznych środowisku. Ponadto przyznanie certyfikatu Ecolabel, gwarantuje, iż skład został zweryfikowany przez ekspertów, a skuteczność potwierdzona badaniami w niezależnym laboratorium.

 

 

Katarzyna Michoń-Kułaga

technolog ds. produktów beFrendi

Zobacz produkty z tego artykułu: