Płyn do naczyń – dlaczego spray?

Kuchnia
Płyn do naczyń – dlaczego spray?
16.12.2020

Płyn do naczyń jest jednym z najczęściej używanych środków myjących w naszych domach. Towarzyszy nam od lat i wydaje się, że niczym szczególnym zaskoczyć już nie może. Jednak zespół beFrendi postanowił zejść z utartego szlaku i stworzył płyn do naczyń w sprayu. Dlaczego akurat w takiej formie i czy jest to uzasadnione w funkcjonalności i skuteczności? Odpowiedź w dalszej części artykułu. Zachęcam do zapoznania się.

 

Czym jest płyn do naczyń?

Skład płynu do naczyń, to bogata mieszanina wielu substancji. Znajdziemy w nim:

  • związki powierzchniowo czynne (tzw. surfaktanty);
  • składniki zapachowe;
  • substancje nazywane modyfikatorami reologii, wpływające na to co widzimy, czyli jego lepkość;
  • jak również substancje minimalizujące wysuszanie naskórka.

Przyjęło się powszechne przekonanie, że im „bogatsza” w składniki receptura, tym wyższa jakość i skuteczność płynu. Czy jednak tak jest naprawdę? Co wpływa na skuteczność myjącą? Podstawowymi składnikami odpowiadającymi za zdolność myjącą płynu do naczyń są związki powierzchniowo czynne. To właśnie od ich zawartości w produkcie, zależy skuteczność usuwania zanieczyszczeń. Im większa ich ilość, tym ta zdolność jest większa.

Niestety na żadnej etykiecie nie znajdziemy szczegółowo podanej zawartości surfaktantów. Niemniej jednak w przypadku producentów, którzy rzeczywiście dbają o jakość swoich wyrobów, ta ilość będzie zbliżona. Musi być na poziomie gwarantującym skuteczność mycia, a jednocześnie ekonomicznym pod względem zachowania „przystępnej” ceny dla kupującego. Myślę, iż możemy założyć, że szanujące się marki zapewnią nam odpowiednią ilość związku myjącego. Jednak czy to sprawia, że każdy produkt będzie taki sam? Tutaj dochodzimy do innej istotnej kwestii, czyli do przekonań konsumentów, a więc naszej świadomości i znajomości produktu.

 

Konsystencja płynu do naczyń – jakie ma znaczenie?

Przyjęło się sądzić, że im bardziej lepka konsystencja (powszechnie określana jako bardziej gęsta, choć nie do końca jest to właściwe określenie), tym skuteczność mycia jest wyższa. I to właśnie tutaj pojawia się największa rozbieżność między stanem faktycznym a przekonaniami.

Wyobraźmy sobie, że wsypujemy łyżeczkę cukru do szklanki z wodą oraz do szklanki budyniu. Czy szybciej rozpuścimy ten cukier w wodzie, czy w lepkim budyniu? W wodzie uda nam się to nawet bez użycia łyżeczki, natomiast w budyniu- raczej będzie trudno. Tak samo jest w przypadku płynu do naczyń – nasze cząsteczki związku powierzchniowo czynnego są jak taki „obrazowy” cukier. Jeżeli znajdują się w ośrodku o niskiej lepkości (tak jak woda), mogą się swobodnie przemieszczać i szybko docierać wszędzie, gdzie trzeba. Jeżeli natomiast znajdują się w ośrodku o wysokiej lepkości (jak budyń), wówczas ta możliwość przemieszczania się jest znacznie ograniczona. Patrząc na takie porównanie, czy szybciej zaczną działać surfaktanty w płynie do mycia naczyń o niskiej lepkości czy w tym o wysokiej? Odpowiedź jest teraz oczywista, prawda?

 

 

Efektywność płynu do mycia naczyń

Analizując teraz dwa czynniki, czyli podobną w większości tego typu produktów zawartość związków powierzchniowo czynnych oraz lepkość produktów, można szybko stwierdzić, że skuteczniejszy i wydajniejszy będzie płyn do naczyń o niskiej lepkości. Taki właśnie, jest innowacyjny produkt marki beFrendi – jedyny w swoim rodzaju, płyn do naczyń w sprayu. Obniżona lepkość oraz niestandardowy sposób dozowania poprzez sprayowy dyspenser skutecznie wpływają na jego wydajność.

 

Płyn do mycia naczyń w sprayu dodatkowe zalety

Dzięki wykorzystanej technice aplikacji, każdorazowo mamy kontrolę tego, jak dużo produktu zastosujemy. W wyniku czego ogranicza się ryzyko nadmiernego „przedawkowywania” produktu, które przyczynia się do zbyt szybkiego zużycia zawartości opakowania. Mamy chyba świadomość, że tak naprawdę, nigdy nie wiemy ile tradycyjnego płynu do naczyń zaaplikowaliśmy do mycia. Ponadto, zwykle wydaje nam się, że niewielka ilość nie wystarczy, gdyż wygląda na małą.

 

 

płyn do naczyń w sprayu a tradycyjny

Płyn do naczyń w sprayu beFrendi a płyn do naczyń “tradycyjny”

 

 

 

 

Optycznie patrząc, która z tych ilości by nas przekonała? Myślę, że w przypadku płynu do naczyń w wersji tradycyjnej, uznalibyśmy, iż jest to za mało i „trochę” dołożyli.
Wizualnie mamy wrażenie, że płynu do naczyń w formie tradycyjnej jest tutaj dwukrotnie mniej, a w rzeczywistości jest tyle samo. Jeżeli założymy, że będziemy chcieć „wyrównać” optycznie te ilości, to od razu widać, iż płynu do naczyń w formie tradycyjnej zużyjemy średnio dwukrotnie więcej, czyli wydajnościowo opakowanie 500 ml płynu w sprayu będzie wystarczało na tyle samo co 1 litr płynu tradycyjnego.
Do tego dochodzi nam jeszcze jeden aspekt – w przypadku produktu o wysokiej lepkości nie jesteśmy w stanie wydobyć całej zawartości opakowania. Przyjmuje się, iż około 10% zawartości zostaje niewykorzystane, gdyż osiada na ściankach butelki. Z tego względu możemy wręcz odważyć się na wyciągnięcie hipotezy, iż 500ml opakowanie płynu do naczyń w sprayu marki beFrendi jest bardziej wydajne niż opakowanie 1 litr produktu tradycyjnego.

 

Oszczędność wody – tak to możliwe

Płyn do naczyń w sprayu marki beFrendi to także oszczędność wody. Analizowana różnica swobody ruchu cząsteczek w ośrodkach o różnych lepkościach, jednoznacznie pokazuje, że w płynie do naczyń w sprayu, mogą one znacznie szybciej docierać do zabrudzenia. Ponadto wyobraźmy sobie, że na czyszczoną powierzchnię dozujemy tradycyjny płyn i próbujemy „umyć” ją bez dodatku wody. Wbrew pozorom, nie będzie tak łatwo. W przypadku płynów o wysokiej lepkości, aby związki powierzchniowo czynne zaczęły skutecznie działać potrzebna jest „aktywacja” wodą. Rozrzedzi ona układ i da cząsteczkom związków powierzchniowo czynnych większą możliwość poruszania się. W przypadku wspomnianego produktu w sprayu, gdzie jego konsystencja została obniżona do lepkości zbliżonej do wody, ta aktywacja nie jest potrzebna. Dzieje się tak ponieważ bezpośrednio po zaaplikowaniu na zabrudzenie zachodzi reakcja między cząsteczkami. Sprawia to, że mycie staje się jeszcze łatwiejsze, a zużycie wody może zostać ograniczone.

 

 

Katarzyna Michoń – Kułaga
technolog ds. produktów beFrendi

Zobacz produkty z tego artykułu: