Sprzątanie bez chemii – rezygnować czy stosować detergenty?

Kuchnia
Sprzątanie bez chemii – rezygnować czy stosować detergenty?
26.05.2020

Sprzątanie bez chemii to była codzienność naszych babć. Jednak coraz większy postęp cywilizacyjny przyczynia się do poprawy wygody naszego życia. Dotyczy to także przemysłu związanego z używaną przez nas chemią domową. Producenci prześcigają się w projektowaniu jak najbardziej nieszablonowych receptur. Mają one w szybki i jak najłatwiejszy sposób pomagać w walce  z zabrudzeniami. Z jednej strony jest  to tym czego oczekujemy, z drugiej jednak, jesteśmy coraz bardziej świadomi. Wiemy, że cały czas mamy do czynienia z coraz różniejszymi związkami chemicznym. I tutaj pojawia się obawa, czy to aby na pewno bezpieczne…

 

Czy stosowane detergenty mogą być niebezpieczne? Może lepiej sprzątać bez chemii?

Pojęcie bezpieczeństwa jest niezwykle subiektywnym i względnym pojęciem. Musimy mieć świadomość, że tak naprawdę nawet szklanka z wodą przy niewłaściwym stosowaniu może okazać się niebezpieczna. W przypadku środków myjących, jednym z najczęściej pojawiających się zagrożeń, są alergeny. Wiele ze związków chemicznych może przyczyniać się do powstawania uczuleń. Ryzyko pojawia się także, gdy produkt zawiera zbyt silne i agresywne składniki, które mogą powodować podrażnienia. Musimy mieć także świadomość, że kontakt z detergentem nie ogranicza się tylko do momentu, gdy go stosujemy. Środki chemiczne stosowane do sprzątania, w śladowych ilościach pozostają na mytych powierzchniach, więc każdy późniejszy kontakt z tą powierzchnią to kontakt z detergentem. Tutaj szczególnie czujni powinni być rodzice oraz właściciele zwierząt. Nie od dziś wiadomo, że zarówno dzieci jak i nasi pupile w największym stopniu stykają się czy to z podłogą, czy z innymi mytymi powierzchniami.

 

Sprzątanie bez chemii 

Zapewne większość z nas zastanawiała się kiedyś czy sprzątanie bez użycia chemii jest możliwe. Zapewne tak, w końcu ludzie sprzątają od zawsze, a jednak nie od zawsze dostępne są znane nam środki myjące. Pojawiający się trend rezygnacji ze związków chemicznych przyczynia się do coraz większej popularności sposobów znanych naszym babciom, a więc wykorzystywania do sprzątania produktów spożywczych, takich jak soda, cytryna czy ocet. Produkty te są oczywiście skuteczne, jednak sprzątanie bez chemii bywa trudniejsze i bardziej pracochłonne. Niekoniecznie także uzyskany efekt zadowoli każdego z nas.

 

Czy sprzątanie bez chemii jest skuteczne

Sprzątanie nie jest uważaną za najprzyjemniejszą część naszego życia, warto jednak sprawić, żeby było możliwie jak najbardziej znośne

 

Sprzątanie bez chemii czy środki myjące przyjazne dla naszego zdrowia

Czy są więc preparaty, których stosowanie będzie dla nas mniejszym zagrożeniem? Tak, szukajmy produktów, które są opracowywane z troską o ludzi, zwierzęta jak i środowisko. Jednym z potwierdzeń przyjazności produktu jest znajdujący się na nim znaczek (tzw. „europejska stokrotka”) informujący o nadaniu certyfikatu Ecolabel. Certyfikat ten gwarantuje, że produkt opracowany został według jasno określonych kryteriów, zgodnie z którymi wyroby przyjazne są dla środowiska oraz spełniają wysokie standardy jakościowe i zdrowotne.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie konsumentów, na rynku pojawia się coraz więcej produktów naturalnych i certyfikowanych. Wybierajmy więc je mądrze, aby znajdująca się na etykiecie informacja nie była tylko chwytem marketingowym, a sprawdzonym i rzetelnym wyróżnieniem. Tak jak w przypadku wspomnianego certyfikat Ecolabel.

 

beFrendi czyli alternatywa do sprzątania bez chemii

Propozycją środków przyjaznych dla człowieka, zwierząt i środowiska są ekologiczne produkty marki beFrendi. Linia produktów została utworzona zgodnie z obowiązującymi wymaganiami.  Każdy z produktów oznaczonych europejską stokrotką oprócz ekologiczności i przyjazności wyróżnia się udowodnioną i potwierdzoną w niezależnych badaniach laboratoryjnych skutecznością i wysoką jakością.

Jeżeli więc chcesz stosować środki, które nie są tradycyjną silną chemią, a łagodnym i jednocześnie niezwykle skutecznym Twoim sprzymierzeńcem  w walce z brudem – to produkty marki beFrendi są dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Oprócz pomocy w utrzymaniu domu w czystości wypełni się on także niezwykłym i przyjemnym zapachem.

 

BeFrendi …bo przyjaciół poznaje się….gdy trzeba posprzątać:)

 

                                                                                                                              Katarzyna Michoń-Kułaga

                                                                                              technolog ds. produktów marki beFrendii

 

Zobacz produkty z tego artykułu: