Sprzątanie domu, w którym mieszka zwierzak …

Dom z pupilem
Sprzątanie domu, w którym mieszka pupil ...
10.04.2019

Czysty i pachnący dom – kto z nas nie chce takiego mieć? Każdego dnia w mniejszym lub większym stopniu sprzątamy nasze domy i mieszkania. Czy to zmywanie brudnych naczyń, pranie, mycie okien, mycie podłóg… Wszystko to, jak również wiele innych, to podstawowe czynności mające na celu utrzymanie porządku w domu oraz nadanie mu niepowtarzalnej świeżości.

 

Zastanówmy się, czy nasze codzienne sprzątanie, a szczególnie towarzyszące mu stosowane detergenty, nie stanowią zagrożenia dla naszych rodzin i zwierząt. No właśnie….. szczególną uwagę zwróćmy tutaj na zwierzęta, czyli istoty, które mają największy i najczęstszy kontakt z czyszczonymi powierzchniami.

 

Warto pamiętać, że podczas mycia, owszem usuwamy brud i związane z nim zagrożenia, ale jednak pozostają śladowe ilości zastosowanych środków chemicznych. W przypadku człowieka ich wpływ na organizm jest minimalny. Natomiast inaczej jest u zwierząt, które bezpośrednio dotykają tych powierzchni – ilości detergentów, które mogą dostać się do organizmów, może okazać się zagrożeniem. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie kotów, które lubią lizać swoje łapki.

 

Czy to znaczy, że mam sprzątać bez detergentów?

Sprzątanie bez użycia środków czyszczących byłoby jednak trudne i mało efektywne. Jak więc skutecznie wyczyścić dom, a jednocześnie zrobić to w sposób jak najbardziej przyjazny? W tym celu warto wybierać środki, których przyjazność potwierdzona jest poprzez odpowiednie certyfikaty np. Ecolabel.

 

Co to w ogóle jest Ecolabel?

 

 

Certyfikat ten, często nazywany „europejską stokrotką” to ogólnoeuropejskie wyróżnienie przyznawane produktom spełniającym określone, rygorystyczne kryteria jakościowe, jak i ograniczające stosowanie substancji szkodliwych i niebezpiecznych zarówno dla środowiska, zwierząt i ludzi. Kryteria te opracowywane są przez Komisję Europejską, w porozumieniu z naukowcami i przedstawicielami przemysłu, a także ekspertami z różnych sektorów i organizacji pozarządowych. Stosując produkty oznaczone symbolem Ecolabel możemy sprawić, że nasz dom będzie przyjazny zarówno dla zwierząt, jak i rodziny.

Środki czystości bezpieczne dla ludzi i zwierząt

Zwróćmy tutaj szczególną uwagę na płyny do mycia podłóg, a więc na preparaty do mycia powierzchni, z którymi najwięcej styczności mają nasze zwierzęta. Piesek, czy kotek siłą rzeczy będzie miał kontakt z takimi miejscami. Wybierajmy więc stosowane produkty świadomie. Godną uwagi propozycję znajdziemy w linii produktowej be Frendi – marki, która stworzona została z myślą o środowisku, rodzinie i zwierzętach, zgodnie z ideą dbania o czystość pomieszczeń przy spełnianiu najwyższych standardów jakościowych i zdrowotnych.

 

Jednym z wiodących produktów jest tutaj płyn uniwersalny be Frendi, który stosowany może być do czyszczenia wszelkich powierzchni zmywalnych. Ze względu na posiadany certyfikat, otrzymujemy pewność, iż produkt ten opracowany został z zachowaniem rygorystycznych wymagań, zgodnie z którymi zawartość substancji szkodliwych została wykluczona lub też znacząco zredukowana. Dzięki temu czyszczona powierzchnia jest o wiele przyjaźniejsza dla naszego pupila, aniżeli w przypadku zastosowania alternatywnego produktu rynkowego, którego wysoka jakość i przyjazność nie są potwierdzone odpowiednimi badaniami i certyfikatami.

 

be Frendi Uniwersalne płyny do mycia, przyjazne ludziom i zwierzętom

be Frendi Uniwersalne płyny do mycia.

 

Produkty be Frendi oznaczone symbolem Ecolabel, to jednak nie tylko troska o nasze zwierzęta, ale także o nasze rodziny, nasz portfel i nasz czas. Ecolabel to gwarancja wysokiej jakości produktu i jego wydajności.

 

Przy zalecanym dozowaniu środki te mogą wystarczyć nawet na dwa razy dłużej niż alternatywne preparaty rynkowe. Tak jest, chociażby w przypadku płynów uniwersalnych. Ich zalecane dozowanie to tylko 20 ml / 5 litrów wody, gdzie w przypadku niektórych alternatywnych produktów i to wiodących marek dozowanie to sugerowane jest nawet na poziomie 50 ml / 5 litrów wody. Przy stosowaniu zalecanego dozowania, od razu widać, iż ryzyko pozostania detergentu na czyszczonych powierzchniach jest znacznie mniejsze, gdyż sama jego ilość jest znacznie mniejsza.

 

Podsumowując, łatwo możemy stwierdzić, iż świadome stosowanie preparatów myjących i zwracanie uwagi na ich skład i jakość, może przynieść wymierne korzyści nie tylko dla środowiska, ale także dla naszego najbliższego otoczenia – w tym naszej rodziny i mieszkających z nami zwierząt.

 

Zwracajmy więc uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach stosowanej przez nas chemii domowej i wybierajmy produkty certyfikowane.