Dzielenie mieszkania z czworonożnym przyjacielem, to nieopisana radość podczas powrotów z pracy, motywacja do aktywności podczas spacerów, bezwarunkowa miłość podczas wspólnych wieczorów, ale też dodatkowe obowiązki, jeżeli chcemy, aby nasz dom pozostał czysty i pachnący. Z jakimi najczęstszymi problemami muszą radzić sobie właściciele zwierząt, którzy zdecydowali się dzielić z pupilami swoje cztery kąty?
Tak jak i ludzie, każdy zwierzak ma swój specyficzny zapach. Jednak ze względu na to, że my częściej i dokładniej dbamy o swoją higienę (regularne kąpiele, dezodoranty, dbanie o jamę ustną), zapach zwierząt wydaje się mocniejszy i bardziej drażniący. Dodatkowo niektóre zwierzęta oznaczają swoje terytorium spryskując wszystko co ich zdaniem należy do nich. W zamkniętej przestrzeni ten mocny zapach może być przytłaczający. Dokładniej ten temat rozwinęliśmy w osobnym artykule: link
Posiadanie zwierząt futerkowych nieodłącznie wiąże się z zrzucaniem włosów i sierści. Jest to naturalny proces i nie wynika ze złośliwości naszych zwierzaków. Niestety nasi czworonożny przyjaciele, szczególnie psy i koty, są podatni na pchły, kleszcze i roztocza. Pasożyty, jeśli nie opanujemy ich na samym początku, mogą bardzo szybko przejąć dom i zaatakować również domowników. Ukąszenie ich jest nie tylko bolesne, ale może również powodować choroby i infekcje.
Prawdopodobnie nie ma właściciela zwierzaka, który nie stawił czoła wymiocinom czy odchodom pozostawionym na dywanie, podłodze czy sofie. Niestety zwierzaki, szczególnie młode, jeszcze nie wyszkolone nie widzą różnicy między trawą a dywanem i niestety czasem zdarza się im pozbyć się moczu w miejscu do tego nie przeznaczonym. Podobnie ze zwierzętami starszymi, które mogą mieć problemy z trzymaniem moczu. Może się zdarzyć, że nie zdążą dotrzeć na czas do swojej kuwety lub wyjść na zewnątrz.
Innymi niespodziankami mogą okazać się trofea w postaci patyków, martwych zdobyczy, starych, schowanych w najciemniejszy kąt kośćmi czy kawałkami mięsa.
Zwierzęta wychodzące na spacery nie mają w zwyczaju wracając z niego, wycierać łapek. Więc jeżeli nie zadba o to właściciel, niestety ślady łap mogą okazać się dużym problemem. Szczególnie, jeżeli zwierzak zdąży dotrzeć do swojego ulubionego legowiska, którym jest np. fotel. Zaschnięte błoto, niestety, bardzo szybko roznosi się po całym domu.
Właściciele, szczególnie dużych, psów borykają się z problemem śliny. Zaschnięta na obiciu sofy, na dywanie czy zasłonach może być naprawdę trudna do usunięcia.
Jak widać dodatkowych obowiązków wynikających z posiadania zwierzaka w domu jest sporo. Aby poradzić sobie z większością wyżej wymienionych problemów, należy zastanowić się jakie środki zakupić, aby proces sprzątania był szybki i efektywny. Z jednej strony chcemy, aby sprzątanie nie zajmowało nam całego dnia, z drugiej myśląc przez pryzmat zdrowia naszego, domowników (szczególnie dzieci) i zwierząt chcemy, aby chemia którą kupujemy była bezpieczna i przyjazna. Czy warto kupować dedykowane środki czystości bezpieczne dla zwierząt? Po myciu, nawet zgodnie z instrukcjami zamieszonymi na produktach czyszczących, na powierzchniach pozostają śladowe ilości produktów. Zwierzęta mają styczność z podłogą, jedzą z niej, tarzają się na dywanie, następnie oblizują łapy. W wyniku tego, pozostałości środków chemicznych trafiają do ich przewodu pokarmowego. Dlatego jak najbardziej warto jednak zaopatrzyć się w produkty, które oznaczone są jako przyjazne zwierzętom. Czyli takie, które pozbawione są mocnych kwasów czy wybielaczy chlorowych. Ponieważ mogą one dorowadzić do zatrucia czy nawet śmierci pupila.
Systematyczności i dokładność są kluczem do utrzymania domu, w którym mieszka zwierzak w czystości. Z niektórymi zabrudzeniami po zwierzętach możemy sobie poradzić tradycyjnymi sposobami. Do oczyszczania mebli z sierści polecany jest rękawica. Wystarcza ją lekko zwilżyć, nałożyć na dłoń i zdecydowanymi ruchami ścierać powierzchnię z sierścią.
Jednak do walki z nieprzyjemnym zapachem czy innymi zabrudzeniami, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki chemiczne.
Mimo, że nie jest to produkt zaliczany do chemii gospodarczej, to jednak warto wspomnieć, że myśląc o czystości swoich czterech kątów, warto na początku bardzo dokładnie zadbać o higienę samego zwierzaka. Dla tych pupili, których można i trzeba kąpać, dobrze jest dobrać odpowiednie kosmetyki. W sklepach jest naprawdę szeroki wybór preparatów pielęgnacyjnych wytworzonych na bazie surowców naturalnych. Jak na przykład szampony naturalne marki Super Beno.
Warto zapatrzyć się w środek do mycia wszystkich powierzchni zmywalnych. Takim płynem spokojnie możemy umyć podłogi w łazience, pokoju czy kuchni bez obawy o zniszczeniu płytek czy paneli. Tak jak wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu – skład produktu do zmywania podłóg jest szczególnie ważny. Produkt ten powinien wpisywać się w konwencję środków czystości bezpiecznych dla zwierząt.
Plamy po wymiocinach, odchodach czy ślinie potrzebują specjalnego środka. Dlatego szczególnie mając młodego zwierzaka lub seniora warto zaopatrzyć się w specjalny produkt dedykowany szybkiemu i łatwemu usuwaniu plam.
Przed niespodziewaną wizytą gości lub w nagłych przypadkach, kiedy zależy nam na szybkim pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu, warto mieć pod ręką neutralizator powietrza. Takie preparaty w sprayu bardzo szybko, niemal natychmiast, pomagają neutralizować zapach nieprzyjemny dla nosa. Pamiętajmy jednak, że trudno jest znaleźć uniwersalny preparat, który poradzi sobie z zapachami z kuchni, papierosów i dodatkowo z zapachami zwierzęcymi. Dlatego kupując neutralizator, warto wybrać ten dedykowany konkretnemu problemowi.