Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej bez szorowania

Łazienka
Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej bez szorowania
13.11.2020

Utrzymanie czystości w łazience sprawia zazwyczaj dużo kłopotu. Jest to miejsce, z którego korzystają wszyscy nasi domownicy. Rozchlapuje się woda, panuje w nim wilgoć. Na płytkach i armaturze osadza się kamień. Jak więc doczyścić trudno zmywalny osad? Czy zawsze usuwanie kamienia z kabiny prysznicowej musi być uciążliwe i czasochłonne?

Osad z kamienia na kabinie prysznicowej – skąd się bierze?

 

Za osadzanie się kamienia na kabinie prysznicowej oraz armaturze i płytkach odpowiedzialna jest twarda woda. Każda woda cechuje się określoną twardością czyli najprościej mówiąc, ilością rozpuszczonych w wodzie minerałów magnezu oraz wapnia. Im twardsza woda, tym łatwiej pod wpływem wysokiej temperatury wytrąca się z niej węglan wapnia. I to właśnie ten związek jest największą zmorą i utrapieniem podczas sprzątania łazienki. Gromadzi się on w postaci osadu na słuchawce, kranie i właśnie na kabinie prysznicowej.

 

Czy zawsze usuwanie osadu z kamienia z kabiny prysznicowej musi być mozolną pracą?

 

Kiedy kamień pojawia się na kabinie prysznicowej, ważne jest aby usuwać go w miarę szybko. Jeżeli nie będziemy regularnie pozbywać się osadu z czasem powstaną zacieki, które usunąć jest jeszcze ciężej. Do tego dochodzą osady z mydła czy żeli do mycia. Wszystko to sprawia, że czyszczenie kabiny prysznicowej jest jednym z bardziej uciążliwych prac domowych. Jak zatem pomóc sobie i ułatwić życie? Jakich środków użyć?

 

Domowe sposoby na usuwanie osadu z kamienia w łazience

 

Osad z kamienia można usuwać za pomocą preparatów przygotowanych ze składników dostępnych w niemal każdym domu. Domowe sposoby usuwania opierają się na occie, kwasku cytrynowym i sodzie.

Ocet jest jednym z najpopularniejszych środków używanych podczas czyszczenia łazienki. Wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1. Szmatkę lub gąbkę nasączamy przygotowanym domowym roztworem i przecieramy kabinę prysznicową. Jeżeli osad jest starszy będziemy musieli włożyć nieco więcej wysiłku i szorować kabinę. Pozostawiamy na 5-10 minut, a następnie spłukujemy wodą i przecieramy do sucha. Wadą tego rozwiązania jest specyficzny, mocny zapach octu. Dlatego po czyszczeniu warto dobrze wywietrzyć łazienkę.

Pastę z sody oczyszczonej (3 łyżki sody na 1 łyżkę wody) możemy zastosować do wyczyszczenia fug, wanny, umywalki czy słuchawki prysznicowej. Przygotowaną masę nakłada się na czyszczoną powierzchnię i zostawiamy na dwie godziny. Po tym czasie przecieramy i spłukujemy. Pasta ta nie nadaje się do czyszczenia kabiny prysznicowej, ponieważ może ją zarysować. Podobną pastę możemy przygotować z kwasku cytrynowego i stosować tak samo.

Jak widzimy domowe środki czystość to prosta alternatywa dla środków gotowych, które możemy znaleźć na półce sklepowej. Jednak zazwyczaj czyszczenie takimi sposobami wymaga nieco więcej cierpliwości i samozaparcia.

 

 

Jak inaczej usunąć osad z kamienia z kabiny prysznicowej i armatury łazienkowej?

 

Jeżeli wybierzemy nieco szybsze i łatwiejsze sposoby czyszczenia łazienki warto  sięgnąć po środek uniwersalny, którym wyczyścimy całą łazienkę. Jeżeli zależy nam na produktach wpisujących się ekologiczne podejście do sprzątania warto skupić się na preparatach oznaczonych certyfikowanymi znakami. Niestety, ale sam napis ECO czy opakowanie przywołujące na myśl produkt ekologiczny jeszcze o niczym nie świadczy. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Czy słowo ECO na etykiecie zawsze oznacza produkt ekologiczny?”

Sprawdzonym środkiem, którego możemy użyć do czyszczenia kabiny prysznicowej, armatury, płytek z osadu i innych zabrudzeń jest produkt beFrendi Aktywna piana do łazienki.

Jest bardzo skuteczna, nawet na uporczywy osad i kamień. Wystarczy spryskać czyszczoną powierzchnię, pozostawić na 2-3 minuty, następnie przetrzeć ściereczką i spłukać wodą. W łazience pozostaje przyjemny, świeży zapach. Płyn jest przygotowany w recepturze przyjaznej nawet dla dzieci i zwierząt, czyli nie zawiera mocnych kwasów, wybielaczy i fosforanów. Wyróżnienie ECOLabel potwierdza stosowanie  tylko najwyższej jakości składników o wysokim stopniu biodegradowalności.

Zobacz produkty z tego artykułu: